Ajalugu

  • Ajaloolised torud

Puutöökojast üleilmseks tarbevee- ja küttespetsialistiks

Uponori ajalugu algas 13. augustil 1918, kui Aukusti Asko-Avonius rajas puutöökoja Soome linnas Lahtis, saja kilomeetri kaugusel Helsingist. Aukusti oli pärit vaesest perekonnast, kuid ta oli uuendusmeelne ja kindla kontseptsiooniga ettevõtja, kelle tagasihoidlikust puutöökojast sai peagi Põhjamaade suurim mööblitootja ja Soome suurim mööblimüügikett. 1930ndatest alates on tema ettevõte Asko olnud üks tuntumaid Soome kaubamärke.

1938. aastal, veidi enne teise maailmasõja puhkemist, hakkas ettevõte oma tegevust laiendama ja tehase laos alustati vedruvoodite tootmist. Vedruvoodid olid tol ajal väga populaarsed ja Asko-Avonius nägi selles head võimalust. Sellest tagasihoidlikust ettevõttest sai alguse Asko tütarettevõte Upo Oy, millest kujunes väga mitmekesise valikuga metallitööstuse varustaja ning mis kasvas kiiresti Soome suurimaks kodumasinate ja metalltorude tootjaks.

1950ndatel pööras Asko oma pilgu välismaale, eeskätt Lääne-Saksamaa turu poole, kus Soome disain, sealhulgas mööbel, oli positiivset huvi äratanud. Soome disain pälvis 1950ndatel palju kiiduavaldusi ja Milano disainimessil läks tänu Asko mööblile iga neljas peaauhind Soomele. Loomulikult tahtis Asko Euroopa huvist Soome disaini vastu võimalikult palju kasu saada, eksportides näiteks Tapio Wirkkala ja Eero Aarnio disainitud mööblit.

1965. aastal avas Upo Lahti lähedal Nastolas plasttoodete tehase ja tõi turule esimesed plasttorud. Seejärel laiendas Upo järjekindlalt oma tegevust plastisektoris ja plasttorud hakkasid hõlmama üha suuremat osa ettevõtte käibest. 1982. aastal asutas Asko ühisettevõttena tütarfirma, mille põhitegevusala oli plasttorude tootmine. 1990. aastal tegi Põhjamaade juhtivaks plasttorude tootjaks saanud Oy Uponor Ab oma esimesed sammud Euroopas.

Järgmise kahekümne aasta jooksul kasvas ettevõte juhtivaks rahvusvaheliseks plasttorude tarnijaks ja uue aastatuhande künnisel sai firmast maailma suurim plasttorude valmistaja. Alguses olid ettevõtte peamised tooted mõeldud taristulahendustele, aga ettevõtete Wirsbo, Hewing ja Unicor omandamise järel liikus fookus elamulahenduste valdkonnale.

1990ndatel otsustas Asko eraldada ettevõttest mitu äriüksust: 1999. aastaks oli neist alles jäänud põrandamaterjali ja kodumasinate ettevõte koos ulatusliku kinnisvaraomandiga ning Uponor. Lõpuks otsustati keskenduda Uponori arengule ja eraldada kõik muud äriüksused. Selle tulemusel ühines Asko 1999. aasta 31. detsembril Uponoriga ja organisatsioon võttis endale nime Uponor Corporation. 2000ndatel on ettevõte keskendunud oma peamisele ärikogemuste valdkonnale, milleks on elamulahendused.

Lisaeesmärk on olnud lõimida äärmiselt detsentraliseeritud korporatsiooni ühtseks, hästi toimivaks ja tulusaks ettevõtteks. 2006. aastast on ettevõte tegutsenud Uponori kaubamärgi all üle kogu maailma.

Sulge